Drobná část historie jí celou nezmění

10. června 2015 v 20:22 | Merethe |  Slova
Nebo snad ano?
Někdy mi připadá, že historie je často věc názoru, než věda skutečností... ne, vážně. Vyprávěli vám někdy rodiče, jak jim byly dějiny předkládané? Jak jim byl zkreslována realita? Nenapadlo vás někdy, že tyhle lži ještě neskončily?
Není špatné o tom alespoň popřemýšlet. Musím vzít v potaz, že lidé umějí lecco překroutit, no ne? Když vám teď řeknu, že jsem si zlomila nohu na schodech, ale ve skutečnosti bych s ní před tím kopala do labuťáka, vyrobí nám to (přibližně) dvě možnosti reakce. Asi by jste mi ve schodovém případě projevili lítost. Ve druhém by jste mi tak minimálně řekli, že do labuťáků se přece nekope. A hned máme ony dva konce, violá!


Věda dnes umí lecco objasnit, ale to, co kdo kdy řekl, nebo si myslel ne. Je to jen malá část časové linie světa, ale skutečně nemusí mít na její další průběh žadný vliv?
Je proto třeba se na věci dívat ze dvou stran:
Vzpomeňme kupříkladu na Háchu. Ano, na toho prezidenta. Spoustu lidí, prý dle průzkumu, ho nemá rádo jakožto neschopného člověka. Je pravda, že udělal několik věcí, které se mohou zdát zbabělé, ale skutečnost je taková, že svými podpisy, přáním Hitlerovi k narozeninám a tak dále, zachraňoval životy. Není přece rozumnější říct pár neupřímných slov, a zachránit tak nejen sebe, ale další lidi, kteří v oné těžké době nikomu nic neudělali, než si hrát na hrdinu, a nechat ty nevinné bezdůvodně zabít?
Ale tady se opět musíme zastavit. To, co se dělo tehdy jsme nezažili. Nemůžeme tedy vědět, kdo co myslel dobře a zle, čím vším kdo komu vyhrožoval.... někdy prostě nevíme a ani nemůžeme vědět, co je správné. Všechny naše reakce se mohou z různých úhlů zdát špatné. Osud, jakoby byl soubor na strop zavěšených pláten, nekonečné bludiště, ze kterého se dostanete jen odkrytím jedné z látek. A co je za ní ovlivní zbytek vašeho života.

(www.tumblr.com)

Nebudeme si tady hrát na žádné zásady typu: dobrým lidem se dějí dobré věci. Každý měníme svým chováním historii, bez ohledu na minulost i budoucnost a hlavní roli v tom hraje hlavně fakt, že kdybychom nebyli, asi tyto záležitosti příliš neřešíme. Ačkoliv jsme každý jeden ze sedmi miliard.
Pokud stále pochybujete o vaší vyjímečnosti, předvedeme si to v procentech, která jsou většinou dobře srozumitelná pro každého:
Populace světa je tedy sedm miliard (a nějaké drobné). Z toho 0,14 % tvoří občané ČR. Uvědomujete si, jak úžasné je, že příslušník tohoto procenta může měnit chod dějin? Že je to zcestné? Ale kdeže!
Považte: jedete si z Prahy do Českých Budějovic, ale na poslední chvíli se rozhodnete, že navštívíte babičku v Předoticích. Sjedete tedy z dálnice.
Poklidně projíždíte silnicí, když v tom vás předjede auto bezohlednou rychlostí. Zatroubíte, řidič se lekne a sjede do pangejtu. To už vy ale nevidíte, protože se to stalo až po tom, co jste odbočili do vesnice a zmizeli z dohledu. Asi vás to hlodat v hlavě nebude, protože co oči nevidí, to srdce nebolí. Možná vás ale vyděsí to, že onen člověk, který se zabil ve strouze nedaleko Předotic u Písku byl šílenec s úmyslem vtrhnout do nedaleké restaurace a všechny v ní postřílet. Ano, změnili jste historii, aniž by jste o čemkoliv věděli a jakkoliv si to uvědomovali.
Ať už jste zaujati proti Háchovi, hrdí příslušníci Českého 0,14 %, nebo jen nekopete do labuťáků... apeluji na vás, dívejte se na věci z obou stran, nikdy nevíte, kvůli čemu se tak mohlo stát. Pak to naše "kapičkování" ve velkém oceánu bude mít hned jiný význam :)

A jaký názor na toto téma máte vy? Opravdu mě zajímá. Máte také výhrady k výkladu historie? Podělte se :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Egoped Egoped | E-mail | Web | 12. června 2015 v 14:13 | Reagovat

Ne nadarmo se říká, že historii píší vítězové. A od toho se odvíjí vše ostatní. V každé správně historiografické učebnici sice najdeme pravidla o nutnosti nezávislosti, ale...

No, i tak si myslím, že v současném systému jsme u nás na tom s výkladem historie mnohem lépe než v minulosti a to ne tak nedávné :)

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 19. srpna 2015 v 10:50 | Reagovat

Já si myslím, že historie vždy bývá překroucená tak, aby to neuškodilo zrovna vládnoucí mocnosti. Ale souhlasím s Egopedem, v minulosti to bylo horší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama